jak-zrobic-zdjecie-mieszkania-na-sprzedaz-fotografia-wnetrz-zdjecia-wnetrz-krakow-promofocus-karolkleszyk

Światło

Pora dnia, jaką wybieramy na fotografowanie mieszkania ma bardzo ważne znaczenie. Najkorzystniej mieszkanie prezentuje się gdy jest oświetlone przez poranne lub popołudniowe słońce. Deszcz za oknem jednak nie stanowi problemu, dzięki zastosowaniu techniki mieszania warstw lub techniki HDR możemy bez problemu rozświetlić ciemne miejsca w pomieszczeniu.  Do zdjęć można również wykorzystać oświetlenie zainstalowane w mieszkaniu – szczególnie w sypialni i łazience.  Gdy w domu znajduje się kominek, należy go rozpalić, gdyż płomienie ognia nie tylko wprowadzają przytulną atmosferę, ale przede wszystkim są dodatkowym źródłem światła. Jeżeli nie ma możliwości rozpalenia kominka to warto wkleić w postprodukcji ogień. Jeżeli trafi się pochmurny dzień na sesję nieruchomości, wtedy również warto wkleić niebieskie piękne niebo.

Kompozycja zdjęcia

Istotny jest kadr. Zdjęcia, które umieścimy w ogłoszeniu powinny odwzorowywać stan faktyczny mieszkania. Pamiętajmy o tym, że fotografia przedstawia wygląd mieszkania, a także zawiera w sobie cenne dla klienta informacje. Przemyślmy dokładnie fotografowanie każdego pomieszczenia, co chcemy, lub czego nie chcemy eksponować, co powinno znaleźć się na pierwszym planie. Najlepiej sprawdzą się fotografie robione na wprost z zachowaniem prostych ścian, bez wprowadzania zbędnych efektów, takich jak perspektywa z lotu ptaka, czy żaby. Wszystkie rzeczy osobiste i pamiątki powinny zostać wcześniej usunięte z kadru, jeżeli nie ma takiej możliwości usuwamy je w postprodukcji. Skupmy się na pokazaniu wyłącznie naszego mieszkania. Należy zwrócić szczególną uwagę w przypadku fotografowania pomieszczeń, w których występują powierzchnie lustrzane i błyszczące, gdyż może się na nich znaleźć odbicie fotografa. Dla zawodowych fotografów nie jest to problem, gdyż odbicie w lustrze można usunąć. Warto czerpać inspirację z gotowych aranżacji i zdjęć umieszczonych w internecie przez profesjonalistów z dziedziny fotografii.

Profesjonalny sprzęt

W świecie telefonów komórkowych oryginalny pomysł na fotografię nabiera większego znaczenia niż sprzęt, którym robimy zdjęcia. Jednak możliwości manualnego ustawienia parametrów czasu i przesłony są jak dotąd nie zastąpione przez smartfony. Do fotografowania mieszkania najlepiej wykorzystać obiektyw szerokokątny obejmujący swym zasięgiem większą przestrzeń. Nie będziemy robić zdjęcia samej ścianie lub stojącej w kącie szafie. Powinniśmy unikać obiektywów dających efekt rybiego oka, czyli zakrzywionych ścian. Niezbędny w fotografii wnętrz jest również statyw, który pomoże nam w planowaniu kadru oraz dobraniu właściwych parametrów czasu, oświetlenia i przesłony. Zdjęcia panoramiczne oraz wirtualny spacer świetnie sprawdzą się w fotografii dużych nieruchomości, natomiast dron to doskonałe narzędzie do fotografowania działek i ogrodów z perspektywy lotu ptaka.